BTL Endorsements 2006

By |2006-10-05T09:00:00-04:00October 5th, 2006|News|

Between The Lines endorses these candidates for the general election Nov. 7, 2006:
For complete, up-to-date endorsements and election coverage, including downloadable and printable voter’s guides, visit http://www.pridesourcevotes.com today!

Governor/Lt. Governor – 4 years
Gov. Jennifer M. Granholm (D) and Lt. Gov. John D. Cherry Jr. (D)

Secretary of State – 4 years
Carmella Sabaugh (D)

Attorney General – 4 years
Amos Williams (D)

U.S. Senate – 6 years
Debbie Stabenow (D)

State Board of Education – 8 years
Reginald Turner (D)
Casandra E. Ulbrich (D)

University of Michigan Board of Regents – 8 years
Julia Donovan Darlow (D)
Kathy White (D)

Michigan State University Trustee – 8 years
George Perles (D)
Lauren Elizabeth Spencer (G)

Wayne State University Board of Governors – 8 years
Debbie Dingell (D)
Eugene Driker (D)

Justices of the Supreme Court
Michael F. Cavanagh
Jane M. Beckering

Ballot Proposals:
06-01 – Restrict Conservation and Recreation Funds – NO
06-02 – Ban Affirmative Action – NO
06-03 – Allow Mourning Dove Hunting – NO
06-04 – Restrict Eminent Domain – YES
06-05 – Mandatory School Funding – YES

U.S. House of Representatives – 2 years
Dist. 2 – Kimon Kotos (D)
Dist. 3 – James R. Rinck (D)
Dist. 4 – Mike Huckleberry (D)
Dist. 5 – Ken Mathenia (G)
Dist. 6 – Kim Clark (D)
Dist. 7 – Sharon Marie Renier (D)
Dist. 8 – Jim Marcinkowski (D)
Dist. 9 – Nancy Skinner (D)
Dist. 10 – Robert Denison (D)
Dist. 11 – Tony Trupiano (D)
Dist. 12 – Sander Levin (D)
Dist. 13 – Carolyn Cheeks Kilpatrick (D)
Dist. 14 – John Conyers Jr. (D)
Dist. 15 -John D. Dingell (D)

Michigan State Senate – 4 years
Dist. 1 – Hansen Clarke (D)
Dist. 2 – Martha G. Scott (D)
Dist. 3 – Irma Clark-Coleman (D)
Dist. 4 – Samuel Buzz Thomas (D)
Dist. 6 – Glenn S. Anderson (D)
Dist. 7 – Mark Slavens (D)
Dist. 9 – Richard T. Kuszmar (G)
Dist. 10 – Michael Switalski (D)
Dist. 11 – Kenneth Paul Jenkins (D)
Dist. 12 – Joseph Barrera (D)
Dist. 13 – Andy Levin (D)
Dist. 14 – Gilda Z. Jacobs (D)
Dist. 16 – Timothy Christner (D)
Dist. 18 – Liz Brater (D)
Dist. 19 – Mark Schauer (D)
Dist. 20 – Alexander C. Lipsey (D)
Dist. 21 – Valerie Janowski (D)
Dist. 22 – Donna G. Anderson (D)
Dist. 23 – Gretchen Whitmer (D)
Dist. 24 – Suzette M. Royston (D)
Dist. 25 – Gary Orr (D)
Dist. 26 – Deborah Cherry (D)
Dist. 28 – Albert S. Abbasse (D)
Dist. 29 – David LaGrand (D)
Dist. 30 – Scott W. VanderStoep (D)
Dist. 32 – Carl M. Williams (D)
Dist. 33 – Nancy J. White (D)
Dist. 34 – Julie Dennis (D)
Dist. 35 – Antoinette Schippers (D)
Dist. 36 – Paul M. Reid (D)
Dist. 37 – Sharon Unger (D)
Dist. 38 – Michael Prusi (D)

Michigan House of Representatives – 2 years
Dist. 1 – Timothy Bledsoe (D)
Dist. 2 – Lamar Lemmons Jr. (D)
Dist. 3 – Fred D. Vitale (G)
Dist. 4 – Coleman A. Young (D)
Dist. 5 – Bert Johnson (D)
Dist. 6 – Marsha G. Cheeks (D)
Dist. 7 – Virgil Smith (D)
Dist. 8 – George Cushingberry Jr. (D)
Dist. 10 – Gabe Leland (D)
Dist. 11 – Morris W. Hood, III (D)
Dist. 12 – Steve Tobocman (D)
Dist. 13 – Barbara A. Farrah (D)
Dist. 15 – Gino H. Polidori (D)
Dist. 18 – Sam Durante (R)
Dist. 19 – Brian Duggan (D)
Dist. 21 – Al Sinis (D)
Dist. 22 – Hoon-Yung Hopgood (D)
Dist. 23 – Kathleen Law (D)
Dist. 24 – Karen A. Abella
Dist. 25 – Steven Bieda (D)
Dist. 26 – Marie Donigan (D)
Dist. 27 – Andy Meisner (D)
Dist. 28 – Lisa Wojno (D)
Dist. 29 – Tim Melton (D)
Dist. 30 – Rose Marie Fessler (D)
Dist. 31 – Fred Miller (D)
Dist. 32 – Jill Lezotte (D)
Dist. 33 – Gary E. Cynowa (D)
Dist. 34 – Brenda J. Clack (D)
Dist. 35 – Paul Condino (D)
Dist. 37 – Aldo Vagnozzi (D)
Dist. 38 – Tim Jarrell (D)
Dist. 39 – Lisa Brown (D)
Dist. 41 – Eric Gregory (D)
Dist. 42 – Frank Accavitti Jr. (D)
Dist. 43 – Kellie Riddell (D)
Dist. 44 – Mark Venie (D)
Dist. 45 – Thomas L. Werth (D)
Dist. 46 – Bill Pearson (D)
Dist. 48 – Richard E. Hammel (D)
Dist. 49 – Lee Gonzales (D)
Dist. 51 – Fred Starzyk (D)
Dist. 52 – Pam Byrnes (D)
Dist. 53 – Rebekah Warren (D)
Dist. 54 – Alma Wheeler-Smith (D)
Dist. 58 – Randy Smith (D)
Dist. 59 – Ed Pawlowski (D)
Dist. 60 – Robert B. Jones (D)
Dist. 61 – Julie M. Rogers (D)
Dist. 62 – Lynne Haley (D)
Dist. 63 – Lorence Wenke (R)
Dist. 64 – Martin J. Griffin (D)
Dist. 66 – Michael McGonegal (D)
Dist. 67 – Barb Byrum (D)
Dist. 68 – Joan Bauer (D)
Dist. 69 – Mark S. Meadows (D)
Dist. 70 – Christopher Mahar (D)
Dist. 71 – Victor Braatz (D)
Dist. 73 – Joseph R. Marckini (D)
Dist. 74 – Steven B. Kauffman (D)
Dist. 77 – Daniel Ficeli (D)
Dist. 78 – Judy Truesdell (D)
Dist. 79 – Janet D. King (D)
Dist. 80 – Jessie N. Olson (D)
Dist. 81 – Dan Donnellon (D)
Dist. 82 – Dennis Harrand (D)
Dist. 85 – Judy Ford (D)
Dist. 86 – Melissa M. Casalina (D)
Dist. 88 – Gery Lynn Weichman (D)
Dist. 90 – Clay Stauffer (D)
Dist. 91 – Mary Valentine (D)
Dist. 92 – Doug Bennett (D)
Dist. 93 – Ronald L. McComb (D)
Dist. 97 – Dave Schwab (D)
Dist. 98 – Jan Taylor Sutherland (D)
Dist. 99 – Loren Partlo (D)
Dist. 100 – Bill Richards (D)
Dist. 101 – Daniel Collins Scripps (D)
Dist. 102 – Nate Heffron (D)
Dist. 104 – Roman Grucz (D)
Dist. 105 – Tom Hay Bauer (D)
Dist. 106 – Matthew Gillard (D)
Dist. 108 – Judy Nerat (D)
Dist. 109 – Steven Lindberg (D)

Party Affiliation Key: D = Democrat; R = Republican; G = Green Party

Local Judgeship Endorsements:
36th District Court – Judge Rudy Serra
30th Ingham Circuit Court – Laura Baird and Paula Manderfield
1st Circuit Court of Appeals – Diane Marie Hathaway
3rd Circuit Court of Appeals – Jerome C. Cavanaugh
4th Circuit Court of Appeals – Stephen Borrello
Ingham District Court 54A – Frank DeLuca
Ingham District Court 54B – David Jordon
Ingham District Court 55 – Tom Boyd
Ingham District Court 55 – Billie Jo O’Berry

About the Author:

BTL Staff
Between The Lines has been publishing LGBTQ-related content in Southeast Michigan since the early '90s. This year marks the publication's 27th anniversary.